Танасковић: Долазак папе у Србију био би вишеструко користан

ПОДГОРИЦА: Универзитетски професор, књижевник и бивши дипломата Дарко Танасковић изјавио је да није сигуран да ли је дошло време да поглавар Римокатоличке цркве папа Франциско посети Србију, али да би је, како наводи, можда могао посетити и да би његов долазак био вишеструко користан.
d
Фото: Tanjug/ video arhiva

Танасковић је за подгорички портал Борба рекао да је папа Франциско једини до сада који би, под одређеним прецизно договореним условима, могао доћи у посету Србији и да таквог после њега вероватно задуго неће бити.

Он је то рекао у одговору на питање да ли је дошло време да римски папа посети Београд и како гледа на тај евентуални чин, напомињући да то говори без икаквог прејудицирања било чега, јер за то, нема довољно информација, а ни компетенције.

Истиче да његово лично мишљење о овој изузетно контроверзној теми није нарочито битно и указује да "није тајна да је главна препрека доласку наследника на катедри Светог Петра неспремност Српске православне цркве да га позове, иако и међу нашим јерарсима у том погледу постоје нијансирани ставови".

Разлози за резервисаност наше цркве су познати и схватљиви. А папа своје посете увек сматра и државним и пасторалним, што је у логици двојне, духовне и световне природе његовог врховништва, појашњава Танасковић.

Подсећа да је папа Франциско недавно боравио у православној Грчкој без црквеног позива, али и без демонстративног противљења Атинске архиепископије.

Тежиште његове мисије, напомиње Танасковић, било је хуманитарно, повезано са односом према мигрантима, али се у општем смислу и извинио због историјских огрешења католика о православну браћу у Христу, што се у Грчкој првенствено везује за страшно крсташко разарање Константинопоља 1204. године.

Али, српска негативна искуства с Ватиканом и, посебно, Католичком црквом у Хрватској, другачија су и, што је веома битно, свежија, а у одређеном виду трају и данас. На државном нивоу у последње време је дошло до убрзавања дипломатске динамике у билатералним српско-ватиканским односима, министар спољних послова Никола Селаковић посетио је Свету Столицу, а његов колега, секретар у Државном секретаријату за односе са државама Пол Галагер у неуобичајено кратком року узвратио му је посету, да би пре неколико дана и утицајни прелат Винченцо Паља био примљен у Влади Србије, навео је Танасковић и додао:

“Очигледно је да обострано постоји свест о потреби учвршћивања и унапређивања односа, поготово у контексту регионалних збивања и процеса. Видећемо шта ће то све донети...".

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести