Вулин у дводневној посети Белорусији

МИНСК:  Министра одбране Александра Вулина данас је у Минску, уз највише државне и војне почасти, дочекао министар одбране Републике Белорусије генерал-мајор Виктор Хренин, чиме је почела његова званична дводневна посета тој земљи.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin u poseti Belorusiji  Foto: Tanjug/video
Фото: Министар одбране Александар Вулин у посети Белорусији Фото: Танјуг/видео

Након свечаног дочека одржан је састанак министара Вулина и Хренина, са делегацијама, саопштило је Министарство одбране.На почетку састанка Вулин упутио је честитке министру Хренину на именовању на дужност министра одбране.

Белоруском колеги, министар Вулин честитао је Дан заштитника отаџбине и 102 године од оснивања Оружаних снага Републике Белорусије.

Вулин је истакао да је континуитет сусрета на највишем нивоу најбољи показатељ развијене сарадње, наглашавајући да је сарадња у области одбране са Републиком Белорусијом од 2012. године значајно напредовала и данас прати укупне односе две државе.

"Србија и Белорусија имају изузетно развијену билатералну сарадњу. Уосталом, ово је пријатељска земља која је и 1999. године, у време НАТО агресије, била чврсто уз нас. Једини страни државник који је тада дошао у Београд и вероватно једини дан када нису падале НАТО бомбе на нас јесте онај када је председник Лукашенко дошао у Београд да подржи српски народ. И данас је политика потпуно иста. Односи између председника Вучића, који се овде изузетно високо цени, и председника Лукашенка су такви да отварају могућност сарадње нашим народима, али наравно, и нашим војскама и нашим министарствима одбране", нагласио је министар Вулин.

Према његовим речима, Белорусија доследно подржава Србију по питању лажне државе "Косово" и увек је ту за нас у свим међународним форумима.

"Ја сам још једном захвалио за такву принципијелну позицију и упозорио да је главна безбедносна претња у региону покушај формирања тзв. "војске Косова", покушај формирања "велике Албаније". За нас је апсолутно неприхватљиво да се прави било каква војска на простору Косова и Метохије, а посебно не да силом, на било који начин, покушају увести Срби у служење те и такве војске. Ја сам своје домаћине упозорио на могућност да ће то изазвати даље прогоне Срба, па и њихово протеривање са простора Косова и Метохије. Такође сам скренуо пажњу да ситуација у Републици Српској, односно Босни и Херцеговини, није ни мало добра, да се Дејтонски споразум озбиљно угрожава и да то изазива даљу нестабилност у региону", истакао је Вулин.

Вулин је рекао и да је председник Србије Александар Вучић човек мира и једини државник на Балкану који се чврсто држи позиције мира и мирољубиве политике, што је познато и у Белорусији.

Белоруским домаћинима министар Вулин је још једном захвалио за значајну донацију четири авиона МиГ-29 и додао да је током данашњег сусрета било речи и о заједничким војним вежбама које Србију и Белорусију очекују у овој години.

"Заједно смо констатовали да је наша сарадња на изузетно високом нивоу. Као мали пример истичем да Белорусија има највећи број заједничких активности са Руском Федерацијом, што је веома логично, а на другом месту налази се Србија. То довољно говори колико Белорусија добро мисли о Србији и колико поштује и цени Војску Србије", закључио је министар Вулин.

Министар одбране Републике Белорусије генерал-мајор Виктор Хренин изразио је задовољство што у Минску може да поздрави министра одбране Републике Србије и истакао да је сарадња на највисем нивоу до сада. Посебно је оценио корисним што је број активности и вежби у сталном порасту и похвалио је одличну спремност припадника Војске Србије показану на заједничким вежбама као и на такмичењима у оквиру Међународних војних игара.


Фото: Вулин положио венац на Споменик "Минск - град херој" Фото: Танјуг/видео

Вулин положио венац на Споменик "Минск - град херој"

МИНСК:  Министар одбране Александар Вулин, који од данас борави у посети Белорусији, положио је венац на споменик "Минск - град херој" и одао пошту жртвама нацистичког терора за време окупације током Другог светског рата.

Церемонији је присуствовао и министар одбране Белорусије генерал-мајор Виктор Хренин, саопштило је Министарство одбране.Након тога, Вулин и Хренин обишли су Белоруски државни музеј историје Великог отаџбинског рата.Иначе, престоници Белорусије је 26. јуна 1974. године додељено звање "града хероја" за храброст и одлучност њених становника током фашистичке окупације у Другом светском рату.

Како би се овековечило то звање, влада је одлучила да изгради меморијални комплекс "Минск - град херој", а централни део меморијалног комплекса је стела (обелиск) ''''Минск - град херој''''.Отворен је 1985. године у част 40. годишњице победе.Белоруски државни музеј историје Великог отаџбинског рата отворен је за посетиоце 22. октобра 1944. године у Минску.

Председник Белорусије Александар Лукашенко донео је 2010. године одлуку да се изгради нова зграда музеја, а церемонија свечаног отварања одржана је 2. јула 2014. године, уз присуство председника и врховних команданата Русије и Белорусије Владимира Путина и Александра Лукашенка.

Музеј има 10 изложбених сала и салу Победе. Музејска збирка располаже са више од 154.000 музејских предмета, научне и историјске грађе, наводи се у саопштењу Министарства одбране.


На састанку је наглашено заједничко опредељење да се тренд интензивне војне сарадње настави и убудуће, што ће додатно унапредити традиционално пријатељске односе две државе и два народа.

Министар Хренин је на крају састанка уручио изасланику одбране Републике Србије у Минску пуковнику Саши Момчиловићу значку за допринос унапређењу војне сарадње.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести