Корона вирус и "прехрамбени национализам" у Европи

БРИСЕЛ: Владе неколико земаља чланица ЕУ користе кризу изазвану корона вирусом да "прогурају" протекционистичку агенду која патриотизам изједначава с конзумирањем производа домаће прехрамбене индустрије, а неки упозоравају да је тај тренд претња јединственом тржишту Европске уније, наводи европско издање интернет сајта "Политико".
koronavirus/pexels.com/cottonbro
Фото: koronavirus/pexels.com/cottonbro

"Позивам на прехрамбени патриотизам, на пољопривредни патриотизам", изјавио је ове седмице француски министар пољопривреде Дидије Гијом, подстичући суграђане да помогну домаћим пољопривредницима тако што ће, уместо парадајза и јагода из Шпаније, куповати оне из Француске, које су, иначе, скупље.

Истичуцући да европски "гастронационалисти" сада као изговор за своје опредељење користе опоровак од економске кризе изазване епидемијом корона вирусом, "Политико" наводи да су неке друге земље отишле и корак даље.

Тако је, на пример, влада Пољске јавно прозвала 15 прерађивача млека због тога што су ту сировину увозили из других земаља ЕУ, уместо да је купују од пољских пољопривредника, којима ће, ради јачања привредних сектора погођених пандемијом, бити дате одређене привилегије.

Сличан потез ће, како је најављено, повући и Аустрија, али уз поштовање међународних трговинских стандарда и стандарда ЕУ.

Председница уније фармера Енглеске и Велса Минет Батерс овог месеца је најавила да ће од владе затражити да се, када год је то могуће, набавке хране врше искључиво из домаћих извора, а сличне позиве својим владама упутила су и министарства пољопривреде Португала, Грчке и Бугарске.

После затварања ресторана због ЦОВИД-19, тржисте хране је поремећено, будући да је потражња пала, а понуда порасла, па је јавност једног броја земаља позвана да се храни "патриотски", наводи "Политико".

Тако је, на пример, Белгијанцима поручено да једу више помфрита, Французима да конзумирају више луксузних сирева, док ће Британцима бити препоручено да пију више чаја, и то, наравно, са млеком.

Међутим, немачка министарка пољопривреде Јулија Клекнер упозорила је на опасност од "потрошачког национализма", наглашавајући да би земље чланице ЕУ требало да се уздрже од примене протекционистичких мера у намери да поспеше привредни опоравак.

"Не смемо да угрозимо достигнућа унутрашњег тржишта (ЕУ)", рекла је Јулија Клекнер.

Још један разлог за забринутост у Бриселу представља државна помоћ коју је, у укупном износи од више од 1,2 милијарди евра, својим пољопривредницима одобрило осам земаља чланица ЕУ, користећи привремено ублажавање прописа који регулишу конкуренцију на тржишту ЕУ.

Како наводи "Политико", европски комесар за пољопривреду Јануш Војћеховски упозорио је да услед тога постоји ризик од негативних последица по поштену конкуренцију и заједничко тржиште.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести