Људи у паници, лажне вести највећи непријатељ

МОДЕНА: Јована Милић из Велике Плане, која већ две године ради у болници у Модени, граду на северу Италије, као научна сарадница, каже да је због новог корона вируса - COVID-19, међу грађанима у Италији влада паника, те да свака јавноздравствена мера која подразумева одређене рестрикције у дневном функционисању, упркос покушају Министарства здравља и Влада Италије умире грађане кроз едукативне програме, буди страх код људи.
maska, tanjug ap
Фото: Tanjug (Claudio Furlan/Lapreše via AP)

"Оно што нам је тренутно велики непријатељ је појава лажних вести које уносе додатну анксиозност међу грађане и које се морају сузбијати заједно с епидемијом новог вируса, што представља још једно додатно трошење енергије и лекара и осталих ресурса у разуверавању и исправљању нетачних информација", каже она за Танјуг.

Према последњим подацима у Италији су забележена 272 случаја коронавируса, а седам људи је умрло.

Нови вирус је регистрован у пет регија - Ломбардија, Венето, Емилија-Ромања, Пијемонт и Лацио. Највећи број случајева је забележен у Ломбардији. Тренутно се у карантину налази 11 општина, од тога 10 у Ломбардијии једна у Венету.

Наша саговорница истиче да градови у карантину представљају црвену зону коју тренутно чувају удружене снаге војске и полиције, а да према Уредби Владе Италије од 22. фебруара 2020. године, наведене општине не сме да напусти ниједан грађанин који се у њима налази, као што није дозвољен ни улазак.

"Пролаз се омогућава само медицинским екипама и онима који допремају лекове и храну, уз посебну контролу полиције и војске која чува "границе" ових општина", каже Јована и додаје да је грађанима у карантину наглашено да ће се примењивати члан 650 Кривичног закона Италије који предвиђа кажњавање грађана који не поштује прописане мере.

Наводи да се грађани у карантину придржавају изречених мера и да нема инцидената. Они не могу да да путују слободно, а колико ће та мера трајати, зависи од тока апидемије и како се буде понашао вирус у предстојећем периоду.

"Војска је већ ангажована на тзв. граници карантинских градова, а такође је и уступила неке своје објекте за карантин у местима где нису читаве општине стављене у карантин, већ само одређени грађани који су имали ризичне контакте", појашњава она.

Панике међу грађанима највише има у Милану, где се налази болница Сако, у којој су збринуте заражене особе из погођених ломбардијских општина.

Друштвеним мрежама круже видео снимци из Милана где су у продавницама испражњене полице са храном.

Јована каже да су школе и вртићи затворени не само у градовима у карантину, већ у целој Ломбардији, Венету и Емилији-Ромањи, које заједно имају око 20 милиона становника.

И универзитети су одложили предавања за студенте. Спортски догађаји су одложени, а сви видови јавних окупљања сведени на минимум, све с циљем превенције појаве вируса у градовима у којима није забележен ниједан случај или који бележи само појединачне случајеве.

Здравствене службе су у овим регијама прешле у нови режим рада с приоритетом на превенцију и сузбијање нових случајева, а интервенције и амбулантни прегледи који нису хитни су одложени.

Наводи да велику конфузију ствара и то што још увек није откривен "нулти" пацијент (од кога је кренула зараза) у Ломбардији и Венету, али да су епидемиолози на терену и раде анкете са грађанима.

Јована је иначе, завршила Медицински факултет пре четири године у Србији. У Мадени је већ две године на докторским студијама.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести