КИРИЈЕ У СЛОБОДНОМ ПАДУ Станови сада доступнији него икад
Београдско тржиште некретнина бележи значајне промене, цене изнајмљивања станова су у опадању, док понуда расте.
Слабија потражња, нарочито међу студентима и страним држављанима, довела је до промена у динамици сектора ренте. Према речима Милоша Митића, оперативног директора агенције City Expert, у питању су дубље промене које се одражавају на целокупну структуру тржишта.
Он објашњава да је интересовање страних држављана, попут Руса, ослабило, сада су организованији и не желе више да плаћају високе цене као раније.
Поред тога, мањи долазак страних компанија на српско тржиште додатно утиче на смањење потражње.
– Само у овој години бележимо пад цена од око 10% у односу на 2024, која је већ имала пад од 20% у односу на 2023. То значи да имамо укупан пад између 30 и 40% у односу на период након руско-украјинске кризе, истиче Митић.
Он додаје да је до пре годину или две било готово немогуће пронаћи стан од око 45 квадрата, са издвојеном спаваћом собом, близу центра. Данас је ситуација другачија, такви станови могу се наћи у интервалу од 500 до 600 евра, и то у близини техничких и других факултета, као и у неким деловима Новог Београда. У крајевима удаљенијим од центра, али добро повезаним, адекватан стан може се наћи већ за 300–400 евра.
Највећи пад забележен је у сегменту луксузнијих некретнина, чија се цена кретала од 800 евра па навише. Насупрот томе, јефтиније некретнине и даље имају стабилну потражњу.
– Данас је понуда знатно већа, а станови су приступачнији. Пре две године на нашем порталу било је између 600 и 700 огласа за изнајмљивање, а сада их има скоро 1.500. Истовремено, број недељних упита је опао, што јасно указује на слабију тражњу, објашњава Митић.
Када је реч о студентима, они често улазе у станарство удружени, како би поделили трошкове. На пример, за 200 до 250 евра по особи, могуће је пронаћи солидан стан у близини факултета. Чест је случај да двоје студената деле и једнособан стан, један спава у дневној, други у спаваћој соби.
На питање о приватним студентским домовима, Митић каже да инвеститори још увек нису препознали њихов потенцијал, и да се пре одлучују за улагања у зграде намењене издавању станова.