У клупама око 6.000 старијих од 15 година

У 2019. години реализована је бесплатна настава за око 6.000 полазника на територији 16 школских управа, у 65 образовних установа, за шта је из буџета намењен 478.477.535,61 динар.
Škola za osnovno obrazovanje odraslih „Sveti Sava“ u Novom Sadu  Foto: arhiva Dnevnika
Фото: Школа за основно образовање одраслих „Свети Сава“ у Новом Саду  Фото: архива Дневника  

Образовање одраслих деценијама је стални предмет бриге Унеска, Европског савета, Светске банке, Организације за економску сарадњу и развој, те многих других значајних међународних институција и фондација, јер се оно види као основни начин демократизације поларизованог и неравномерно развијеног света, уз решавање социјалних и привредних потешкоћа.

Како је наведено у Годишњем плану образовања одраслих у Републици Србији за 2019. годину, изгледи да се избегне овај камен спотицања нису обећавајући због недовољне развијености мреже основних школа које су оспособљене за реализацију програма Функционалног основног образовања одраслих у односу на њихов број и територијалну распоређеност.

Иако се сматра обавезном, основну школу није завршило 13,68 одсто грађана Србије старијих од 15 година, док сведочанство о свршеној осмолетки има њих 20,76 одсто, што значи да је више од трећине становништва на линији образовног минимума или испод њега, говоре подаци са последњег пописа становништва.

Установе за основно образовање одраслих намењене су свима који су из било ког разлога прекинули школовање или га никад нису ни започели. Њихов програм састоји се од три циклуса који трају по једну годину.

Први, од првог до четвртог разреда, намењен је стицању основне функционалне писмености, док је други циклус, од петог до шестог разреда, усмерен на основно опште образовање, те на базичне интелектуалне и друштвене вештине ради унапређења личног и породичног живота, наставка учења, социјалне интеграције и постепене транзиције ка тржишту рада. Зато, осим уобичајених, постоје предмети као што су дигитална писменост, основне животне вештине, одговорно живљење у грађанском друштву и предузетништво. У трећем циклусу, од седмог до осмог разреда, настава је допуњена обукама за једноставна занимања, најчешће у домену заната.

У 2019. години реализована је бесплатна настава за око 6.000 полазника на територији 16 школских управа, у 65 образовних установа, за шта је из буџета намењен 478.477.535,61 динар. Уочен је благи пораст полазника који су након завршетка једног циклуса започињали други, као и да су најбројнији ученици трећег циклуса.

На територији Војводине у школској 2018/19, од девет ученика осмог разреда у сомборској школи за одрасле до мале матуре стигло је њих осам, у Суботици половина од десет ђака, а у новосадском „Светом Сави” међу 67 осмака сведочанство је добило 47.

 Када су у питању остали градови у Републици Србији, по мањој пролазности одскачу Младеновац (34/14), Обреновац (27/18), Прокупље (39/14), Приштина, где се настава одвија при Радничком универзитету (41/17), те београдске школе „Ђуро Салај” (187/116) и „Браћа Стаменковић” (126/67).

С. Милачић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести