Русија о тајној обуци у Бондстилу, САД о признавању Косова

ЊУЈОРК:  Сједињеним Америчким Државама и Великој Британији данас су се придружиле још четири западне чланице Савета безбедности УН у залагању за промену формата седница тог тела посвећених Косову, а с друге стране, томе су се успротивиле Русија, Кина и Србија.
SB UN
Фото: Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, ilustracija

Русија и Кина још једном су се успротивиле иницијативи појединих чланица Савета безбедности УН да се промени формат мисије УН на Косову или формат седница СБ посвећених Косову.  

Руски дипломата при УН Владимир Сафронков заложио се за исто тромесечно састајање, истичући да руска позиција стаје непромењена као и да Резолуција 12 44 треба да остане "камен темељац" решења.

Сафронков је истакао да мисија УН на Косову треба да настави да игра важну улогу, јер је ситуација далеко од стабилне, односно она је, како је нагласио, "погоршана".

Ситуација на Косову далеко је од ружичасте какву представљају заговорници независности Косова, па се чудимо намерама о повлачењу неких међународних снага са КиМ, рекао је руски дипломата наводећи да то може да дестабилизује Балкан у целини.

Истакао је и да је потребна пуна имплементација бриселског споразума, наводећи да је у центру пажње Русије примена тог споразума и креирање ЗСО.

Он се обратио онима који имају утицаја на Приштину да је убеде да обуздају оне који изазивају тензије.

Еулекс планира да оде, а ситуација је погоршана, нема напретка у истрази убиства Оливера Ивановића, који је убијен 16. марта, много времена прошло, а нема информација о тој истрази, рекао је Сафронков.

"Истина мора да буде откривена што пре је могуће", рекао је руски представник у УН.

Још један инцидент догодио се 26. марта - насилно хапшење и понижење Марка Ðурића које су извеле специјалне снаге из Пристине.

То је пример да ту нема владавине права, истакао је руски дипломата.

Он је рекао да "неке чланице Кфора тајно обучавају припаднике косовских снага у бази Бондстил".

Руски дипломата је, позивајући се на Резолуцију 12 44, затражио објашњење каква се обука спроводи у тој бази.

Сафроников је, такође, затражио да се спроведу сви претходно постигнути споразуми између Београда и Приштине, упозоравајући да ни, скоро осам година од објављивања извештаја Дика Мартија, нема напретка у процесу формирања суда за злочине припадника ОВК.

Како је истакао, косовска криза може бити решена само у оквирима међународног права. 

Руски дипломата је истакао да Београд има конструктиван приступ и да је Русија забринута због притиска на Београд да призна независност Косова.

Он је истакао да не сме да буде никаквих ултиматума.

Сафронков је подсетио да је Савет безбеднсоти оформио Унмик и само то тело има право да одлучује о тој мисији као и да једнострана мишљења немају правну снагу.

Представник Кине рекао је да резолуција 12 44 остаје важна правна основа кад је реч о односима Београда и Приштине и ситуацији на Косову, а истовремено је позвао на изналажење решења које би било задовољавајуће за обе стране.

"Позивамо две стране да јачају дијалог", рекао је представник Кине.

Он је истакао да СБ УН треба да настави да посвећује пажњу Косову и да Кина подржава Унмик под руководством Захира Танина. 

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић критиковао је чланице Савета безбедности УН које траже промену формата у којем се одржавају седнице о Косову, као и њихова настојања да се смање обим и буџет УНМИК-а и да се промени мандат Мисије УН на Косову.

Он је истакао да настојања да се смањи УНМИК и његов буџет, промени његов мандат, прореде седнице СБ и слично не доприносе стварању повољне климе већ само уносе додатне несугласице како међу чланицама СБ, тако и између Београда и Приштине.

Дачић је навео да дебате о томе да ли СБ треба да посвети овој теми три сата свака три месеца (12 сати годишње) нису потребне у овом тренутку.

"Оно што је потребно је да се све што је договорено спроведе без додатних условљавања и да се за сва нерешена питања пронађу решења искључиво путем дијалога".

"СБ има дужност и обавезу да помогне у проналажењу тог решења и нормализацији прилика на КиМ, који су, не смемо заборавити, важни и за стабилност читавог региона", поручио је Дачић на седници СБ УН.

Шведска, Велика Британија, Француска, САД, Пољска и Холандија оцениле су да је, скоро 20 година по окончању сукоба на Косову, време да се промени формат расправе о косовској кризи у седишту УН. 

Представница САД изјавила је да буџет УНМИК-а, од 38 милиона долара, претерано велики и да је реч о "расипању ресурса".

Она је позвала и да се одржавање седница СБ УН о КиМ прореди на шест месеци, а да УНМИК престане са радом јер је, како је навела, та мисија скупа и "одавно је истекла", па "расипање ресурса и енегије нема смисла". 

Истакла је да САД подржавају чланство Косова у међународним организацијама укључујући УН и тврди да Косово задовољава све критеријуме за чланство.

Представница САД позвала све земље чланице УН које нису признале независност Косова да то учине и подрже чланство Косова у међународним организацијама.

Иницијативу шест западних чланица подржала је косовска амбасадорка у Вашингтону Вљора Читаку, која је на седници рекла да Приштина тражи окончање Мисије УН на Косову.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести