Патријарх Иринеј сахрањен у крипти Храма Светог Саве

БЕОГРАД: Патријарх српски Иринеј сахрањен је у крипти храма Светог Саве.
patrijarh
Фото: TANJUG/TARA RADOVANOVIC/ bs

Ковчег са телом до саме гробнице испратио је веома мали број људи, углавном монаштво и свештенство. Тело патријарха Иринеја до крипте пренeли су гардисти Војске Србије, а претходно су сандук са земним остацима затворили најближи сарадници преминулог патријарха.

Архијереји СПЦ су формирали колону, на чијем челу је био крст, а гардисти су понели ковчег са зеленом одеждом, жезлом и панакамилавком.

Због епидемиолошких мера, и малог простора у крипти, сви грађани, гости и свештенство који су били у храму нису могли да присуствују сахрани већ је могао да уђе само мањи број њих.

У свих храмовима и црквама наредних 40 дана током служби и литургија спомињаће се име патријарха Иринеја.

Фото: TANJUG/TARA RADOVANOVIC/ bs


Након сахране, верници се послужили житом испред Храма

Након сахране преминулог патријарха Иринеја, верници који су присуствовали светој литургији за упокојене, послужили су се житом испред Храма Светог Саве.

Осим жита, биле су послужене и пите, кувано вино, кувана ракија, вода и сокови.


Патријарх Иринеј први је поглавар који је сахрањен у крипти Храма Светог Саве.

Осим гробнице у којој ће почивати 45. по реду српски патријарх, налази се још неколико гробних места, јер ће убудуће поглавари СПЦ бити сахрањивани у крипти Храма, осим ако не изразе другачију жељу.

Део крипте у коме ће бити сахрањивани патријарси - амбулаторијум - врло је редак у православним храмовима и свега неколико православних храмова у свету има овај простор.

Амбулаторијум у Храму Светог Саве на Врацару граден је по узору на Свету Софију Цариградску.

Крипта - део у коме је сахрањен патријарх Иринеј простире се између темеља Храма Светог Саве, и има стубове којима је највећа висина 6.20 метара. Дубина Храма је око седам метара, а завршавање крипте и њено осликавање благословио је патријарх Павле 2001.године.

Плафон је осликан у византијском стилу, а фреске радили су наши иконописци.

Реч крипта потиче од грчке речи крyпте, што значи подземна просторија која за хришћане представља гробницу или место на коме се одржавају богослужења.

Првобитно, крипта је означавала конкретну просторију у катакомбама где се обављао обред сахрањивања.

Простире се дуж 2000 квадратних метара између темеља Храма Светог Саве и конструктивно и архитектонски представља један сасвим независан подземни објекат.

Карактеришу је посебна конструкција са четири улаза, а у крипти се заправо налази Црква кнеза Лазара, чији олтар је смештен испод самог олтарског простора Храма Светог Саве.

Због своје раскошне и величанствене архитектуре сматра се једном од најлепших цркава у Европи.

Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC/ bs

После опела и литургије од патријарха су се над одром беседама опростили митрополит Руске православне цркве Иларион Алфејев, који је прочитао је писмо руског патријарха Кирила, Митрополит Хризостом, старешина Саборне цркве у Београду протојереј-ставрофор Петр Лукић, српски члан председништва БиХ Милорад Додик и председник Србије Александар Вучић.

У Храму Светог Саве одржано је опело патријарху СПЦ Иринеју, а претходно су архијереји СПЦ служили заупокојену литургију.

Због епидемиолошке ситуације, у храму су само свештеници који служе литургију, као и државни званичници и представници других верских заједница, уз чланове хора.

Заупокојену литургију, у централном делу храма, где је изложено тело патријарха Иринеја служио је митрополит дабробосански Хризостом, уз саслужење 16 владика СПЦ.

Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC/ bs

Свету заупокојену литургију патријарху српског Иринеју, служио је митрополит дабробосански Хризостом, председавајући Синод СПЦ, уз саслужење чланова Сабора СПЦ.

Саслуживали су митрополит загребачко-љубљански Порфирије, епископе шумадијски Јован, бачки Иринеја, врањскиПахомије, рашко-призренски Теодосије, крушевачки Давид, тимочки Илариони, нишки Арсеније, захумско-херцеговачки Димитрије, моравички Антоније, мохачки Исихија, диоклијски Методије.

Међу њима и архиепископ охридски и митрополит скопски Јован, и владике из Македоније кумановски Јоаким, брегалнички Марко.

Литургија је служена и уз саслужење митрополита волоколамског Илариона из Московске Патријаршије и бориспољског и броварског Антонија из Украјинске православне цркве.

Како је наведено на сајту СПЦ, заупокојена литургија је служена у "молитвеном присуству" и епископа диселдорфског и немачког Григорија, ремезијанског Стефана и умировљеног захумско-херцеговачког Атанасија.

Литургија, на којој је беседио епископ бачки Иринеј, почела је уз песму "Тон деспотин".

У Храм светог Саве око 10.00 сати стигао је председник Александар Вучић, са њим и члан Председништва БиХ Милорад Додик.

Фото: TANJUG/ ZORAN ZESTIC/ bs

На Вучићевом инстаграм профилу наведено је, уз фотографију председника над одром патријарха: "Последњи опроштај од блаженопочившег патријарха српског Иринеја".

Пре почетка литургије, у Храм Светог Саве стигли су премијерка Ана Брнабић, председник Скупштине Ивица Дачић, министри Александар Вулин, Небојша Стефановић, Ненад Поповић, Татјана Матић, Вања Удовичић, начелник Генералштаба Војске Србије Милан Мојсиловић, представници Града Београда, надбискуп Станислав Хочевар...

Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC/ bs

Међу учесницима литургије су и мандатар за састав нове црногорске владе Здравко Кривокапић, као и амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић, те амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко.

Поред мандатара Кривокапића сахрани патријарха Иринеја присуствују и лидери владајућих парламентарних странака у Црној Гори Андрија Мандић, Милан Кнежевић, Владимир Јоковић, Дадо Шћекић, Горан Даниловић и Марко Милачић. Сахрани присуствују и прваци Српског националог савета Црне Горе, др Момчило Вуксановић и Баћко Милачић.

Како је саопштено из Митрополије црногорско приморске и Епархије будимљанско-никшићке сахрании присуствују епископ диоклијски Методије, протојереј-ставрофор Обрен Јовановић, секретар Митрполије црногорско-приморске, протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије, протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намесник никшићки и архимандрит Арсеније, игуман манастира Косијерево.

Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC/ bs

Земне остатке Патријарха у гробницу у крипти спустиће свештеници из Београда.

Испред Храма верници од рано јутрос долазе да одају последњу пошту патријарху, стрпљиво чекајући да дође ред на њих да уђу у сам храм.

Фото: TANJUG/SAVA RADOVANOVIC/ bs

На уласку у храм стоје припадници гарде Војске Србије, а велики број верника палио је свеће у малој цркви посвећеној Светом Сави, која се налази поред храма.

Испред храма присутан је велики број верника, а постављена су два видео - бима на којима је пренос свете заупокојене литургије и сахрана патријарха Иринеја, како би верници који желе, могли да учествују и прате, с обзиром на то да је задржавање у Храму ограничнено због епидемиолошке ситуације.

Патријарх српски Иринеј биће први поглавар СПЦ који је сахрањен у Храму Светог Саве.

Осим гробнице у којој ће почивати 45. патријарх, налази се још неколико гробних места јер ће се убудуће поглавари СПЦ сахрањивати у крипти, осим ако не изразе другацију жељу.

Свети Архијерејски Синод обавестио је свештенство, монаштво и верни народ да се током молитвеног испраћаја блаженопочившег патријарха Иринеја у Храму Светог Саве стриктно придржавају мера, које су због теше епидемиолошке ситуације у нашј земљи прописали надлежни државни органи.

Из тог разлога, по одлуци Синода СПЦ, директан пренос из Храма уживо емитују Танјуг, РТС и Телевизија "Храм", а присуство у Храму биће је омогућено и листу Политика.


Симболика предмета на патријарховом ковчегу

Ковчег са земним остацима упокојеног патријарха Иринеја изложен је у Храму светог Саве, где је у току литургија, након које ће патријарх бири сахрањен у крипти Храма.

Преко ковчега је пребачен зелени плашт, а на њему су и други предмети који се везују за живот и мисију патријарха - капа, штап, јеванђеље и крст.

Како је објашњено на РТС-у током преноса уживо, реч је о обележјима архијерејске службе.

"Мандију", зелени плашт, патријарх и епископи носе кад улазе у храм пред почетак литургије, у неким моментима вечерњег и јутарњег богослужења.

Панакамилавка је капа са белим платном, која је у српској традицији одлика патријарха.

Ту су и његов архијерејски штап жезал, јеванђеље које је проповедао целог живота и крст којим је освећивао.


Током целе ноћи Храм светог Саве, у којем је изложено тело преминулог патријарха био је отворен и верници су могли да уђу и да одају пошту патријарху Иринеју.

У Храму Светог Саве на Врачару београдски свештеници су јутрос завршили читање јеванђеља над одром поглавара Српске православне цркве.

Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC/ bs

Владика бачки Иринеј: Патријарх био делатни сведок јеванђеља, мироносац

Наш патријарх Иринеј био је делатни сведок свих речи јеванђеља, човек мира, оваплоћење мира, мироносац и миротворац међу људима, а пре свега, у сопственом народу, истакао је епископ бачки Иринеј у беседи, у оквиру литургије над одром почившег поглавара СПЦ.

Владика је навео да су многи били спремни да олако осуђују и пресуђују другима, па су тако црква и патријарх Иринеј били понекад изложени неправедним судовима и осудама.

Неки су, каже, на своју и нашу срамоту, говорили и писали да патријарх није довољно савремен и да нема осећања за савременог човека, други да је ригидан и да показује нетрпељивост коју приписују и читавој цркви, а трећи како је сувише попуствљив и спреман на компромисе, чак и на „труле компромисе“.

„На срећу, ништа од свега тога није истина, зато што је наш патријарх Иринеј, како му је и име гласило, оно које је добио на крштењу, али и потоње монашко, био човек мира, оваплоћење мира, мироносац и миротворац међу људима, хришћанима, међу народима, а пре свега у свом сопственом народу, чији је духовни отац био у последњих 10 година“, рекао је епископ бачки.

Он је навео да је патријарх Иринеј био предстојатељ цркве у времену које није нимало лакше од ранијих, а све је то, каже, он морамо да преживи и у свему томе да пружи истински светосавски и косовско-лазарвески одговор на сва питање и искушења.

„Зато је и био омиљен код огромне већине људи, пре свега код људи са духовном и црвквеносм свешћу и савешћу. Сви су разумевали његову доброту, не само људски, већ јеванђељску, коју је његова личност зрачила“, рекао је владика Иринеј.

Истакао је да је преминули поглавар СПЦ на сва неразумевања умео да узврати пажњом, добротом и добрим делима, управно према онима који су му наносили неправду.

„Био је у односу са свима, са другима неправославнима, и нехришћанима, у сваком сусрету, искрен, отворен, добронамеран и са истом добротом и љубављу их је примао и разговарао. О томе сведоче и бројни изрази саучешћа“, рекао је еписком бачки.

Владика је цитирао две реченице, како је рекао, спрских интелектуалаца, „представника стварне, а не лажне интелектуалне и кутлурне елите“, који у патријарку Иринеју навели:

„Његова мекоћа је била његова снага, а његова уздржаност - његова мудрост. Мирна рука патријархаИринеја је, без реторике и помпе, чврсто држала комрило наше цркве, гледајући да никад не заборави српску државу и да се никада не одрекне српског народа и нашег светог Косова и Метохије“, рекао је епископ бачки и додао да је за то имао пуну подршку свих у цркви.

Владика бачки је приметио и да се данас у свету говори, „виче и кличе“, пише и објављује о миру, док истовремено, мир, ни спољашњи као одсуство ратовања, а поготово унутрашњи, духовни мир - као да никада није био удаљенији од човечанства, па нажалост ни од православних хришћана.

„То је зато што људи заборављају основу истину, да је мир међу нама и у нама немогућ ако нема мира са богом, који је, како каже апостол Павле - мир наш“, рекао је владика.

Како је рекао, он је мир наш, јер је он онај који нас људе, и једне и друге, саставља у једно, разрушио је ограду грехова која раздаваја. Он од свих нас ствара једног новог човека, не укида ниједну нашу појединачну личност, већ отвара перспективу и могућност да свако од нас, у цркви узраста у благодатне богољуде.

„Наш патријарх, чија се душа заједно са нама моли данас, спремајући се за блажени пут којим свака душа иде, растављајући се од тела, својом личношћу је био делатни сведок свих речи јеванђеља“, рекао је епископ бачки Иринеј.

Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC/ bs

Руски патријарх: Бог је цркви Св. Саве даровао мудрог патријарха

„Бог је Цркви светитеља Саве даровао мудрог патријарха Иринеја, који је својим узвишеним ауторитетом и непоколебљивом ревношћу учинио много за очување једниства васељенског православља и поштовање канонског поретка у хришћанској цркви, поручио је патријарх московски и целе Русије Кирил.

Поруку патријарха Кирила, над одром почившег патријарха Иринеја у Храму Светог Саве, прочитао је шеф посланства Московске патријаршије митрополит Иларион Волоколамски.

"Са осећањем дубоке туге примио сам вест о упокојењу мог сабрата, патријарха СПЦ Иринеја. У име пастира, монаштва Руске православне цркве и лично име изражавам сауцесће због губика који је задесио сестринску Српску православну цркву", навео је патријарх Кирил.

Он је истакао да је Бог цркви светитеља Саве даровао мудорг патријарха, који је цео живот посветио његовој духовној бризи.

"Испуњен искреном хришћанском љубављу за људе, почивши патријарх се, не штедећи своју снагу, увек трудио да буде поред своје пастве, тешећи се живим разговором са народом, радујући се са радоснима, а тугујући са онима који тугују", пренео је митрополит Иларион.

Како је навео, патријарх Иринеј је у последњем часу свог зивота, поделио страдања са оним верницима којима је живот изненада прекинула страшна епидемија.

"Почивши патријарх је својим узвишеним ауторитетом и непоколебљивом ревношћу, светштеним канонима, учинио много за очување једниства васељенског православља и поштовање канонског поретка у светој цркви Христовој", навео је московски патријарх.

Како је навео у поруци, патријарх Иринеј био је велики пријатељ Руске православне цркве, коју ју је више пута посећивао, "обишавши не само Москву, већ и град Светог Петра и центар крштења Русије Кијев и престоницу Белорусије Минск".

Додао је да је српски патријарх Иринеј више пута са светитељсквом усрдношћу и ревношћу говорио у прилог прогоњеног канонског православља у Украјини.

Како је навео у поруци, последња, али нажалост неостварена жеља Иринеја, била је да заједно освете Храм Светог Саве, додајући да ће завршетак унутрашњег уређења величанственог Храма ући у историју као једно од главних достигнућа његовог патријаршијског служења.

"Христ, који је васкрсење и живот, нека упокоји његову душу у насеље праведника, у којима нема болести, туге, уздаха, већ вечни живот. Веецан му и благ помен, с љубављу у господу, патријарх московски и целе Русије, Кирил", пренео је поруку митрополит Иларион.

Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC/ bs

Хризостом: Патријарх Иринеј био непоколебљиви стуб цркве

Патрихарх Иринеј био је непоколебљив стуб Српске православне цркве, бескомпромисни борац за част, углед и достојанство цркве и народа и по томе је већ ушао у историју, поручио је данас митрополит дабробосански Хризостом у беседи током литургије над одром почившег поглавара СПЦ.

"Ово је тежак и велики губитак за нашу цркву и наш народ", истакао је Хризостом.

Митрополит Хризостом, који је после смрти патрихарха Иринеја именован за чувара патријаршијског трона, до избора новог поглавара Цркве, рекао је да је патрихарх, поред свих искушења и невоља које је црква са народом пролазила, остао непоколебљиви стуб цркве светосавске и да се показао достојан свог великог претходника и учитеља патрихарха Павла, што, како је навео, није било лако и једноставно.

"Зато смо поносни на њега и Богу захвални што смо га имали као 45. патријарха", навео је митрополит и истакао да је тужна вест о смрти патријарха Иринеја растужила милионе Срба широм света, као и браћу са истока, запада, севера и југа.

Хризостом је навео да је патријарх Иринеј, колико до јуче, неуморно радио и бринуо о цркви, српском роду и патио и туговао због трагичних раскола и подела у православљу.

Он је рекао да је Иринеј имао велику и узвишењу врлину служења цркви, а не жељу за влашћу и положајем.

"Томе нас је учио и научио патријарх Иринеј, а научио нас је како стрпљењем да служимо јединству и саборности наше цркве. Црква је светиња и мора бити изнад свих наших људских слабости и недостатака", навео је Хризостом.

Митрополит Хризостом је рекао да се патријарх Иринеј показао као бескомпромисни борац часта и угледа цркве и достојанства и цркве и народа и да је по томе већ ушао у историју наше цркве.

Он је навео да смо пре 20 дана избубили митрополита Амфилохија, да данас испраћамо патријарха и да сви осећамо терет овог губитка, не само за цркву већ и за народ, али да и поред тог великог искушења не смемо дозволити да туга савлада срца, већ да треба да будемо храбри и одважни, што, како је навео, очекују и патријарх и митрополит Амфилохије.

Како је навео, патријарх Иринеј је десет година предводио цркву мудро и стрпљиво, а пре тога и 36 година као викар и епископ нишки, својом добром нарави и благим примером, господском одмереношћу којом је сведочио љубав и доброту Божију.

Митрополит је рекао да се патријарх Иринеј никада није предавао ни малаксавао у служењу Богу и роду и да није поклекнуо ни кад је био телеслно слаб.

"У живом је сећању лика здравственог стања 2010. године када га је Сабор бирао за поглавалара цркве, а он говорио ''Немојте, ја сам болестан човек''. Али када се кроз Сабор наше цркве појави воља Божија да он у својим здравствено-физичким слабостима узиме кормило цркве и прихвати избор који га снађе, десет година јој је био слуга верни", навео је митрополит.

Митрополит је истакао да је патрихарх Иринеј и данас ту, у Храму Светог Саве, храму његове велике љубави и жртве, као и на Косову и Метохији, граду Призрену, Чачку и Острогу, Бањалуци, Америци, Канади, Аустралији, Европи и Москви.

Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC/ bs

Лукић: Смиреношћу пролазио искушења, придобијао људе за дијалог

„Патријарх Иринеј учио нас је да нам бити човек није доста само рођењем, већ да је то тежња којој целог живота стремимо и никад не смемо од тога посустати“, рекао је данас протојереј-ставрофор Петар Лукић у својој бесеци над одром упокојеног патријарха.

Лукић се опростио од патријарха у име београдских и карловачких свештеника, Епархије нишке и свих ученика призренске Богословије, којима је Иринеј био професор.

У својој беседи посвећеној лику и делу патријарха, Лукић је казао је да се Иринеј на свом животном путу богатио људским врлинама, а нарочито смирењем којим је не само сва искушења преовладавао, него и људе различитих становишта придобијао за дијалог.

Истиче да његов долазак на трон српских патријараха, после патријарха Павла, чије је, подсећа, поштовање већ за живота било огромно у народу, није био лак.

“Није било лако преузети кормило српске цркве након патријарха Павла, али патријарх Иринеј је без имало оптрећења наставио у духу најбоље традиције наше цркве и све године свог патријарховања посветио суочавању са свим проблемима који су оптерећивали цркву”, рекао је Лукић.

И дан данас се, каже, памте његове речи које је изговорио ступањем на трон српских патријараха - да ће његов програм рада бити само и једино Јеванђеље Исуса Хириста.

Наводи да ће се плодови тог рада и одлуке, које су, истиче, увек служиле на добробит цркве, тек показати као храбре и корисне.

Лукић наглашава да је благост патријарха Иринеја увек пратила његова одлуцност и разборитост, а које су, каже, нарочито значајне особине за поглавара цркве у сваком времену, а нарочито у последњих 10 година.

Истовремено, каже да се чувао од гордости и мишљења о себи као “о некој величини” и као такав је, додаје Лукић, био пример смирења, доброте и честитости.

Увек је, наглашава, налазио времена и за друге, било да су у отаџбини или у расејању.

У једном тешком времену, подсећа Лукић, као епископ нишки, Иринеј је нашао снаге да обнавља старе и порушене храмове и гради нове.

“Као патријарх наставио је свој пастирски, али и градитељски рад. Бисер тог градитељства јесте овај велелепни Храм Светог Саве о коме се, не само као патријарх, већ и као епископ нишки старао”, рекао је Лукић.

Додаје и да нема његовог ученика из Призрена који не памти патријарха по његовом благом осмеху, а који је, каже, био плод његовог смирења.

“Од тада па до краја свог земаљског живота та благост га није напустила и ретко га је ико као професора или васпитача, епископа нишког, а касније и патријарха, памтио другачије”, рекао је Лукић. Ако је, каже, неком ученику или свештенику и скренуо пажњу на његово понашање или упутио критику због неког преступа то је чинио пажљиво и обазриво и тај је осећао, додаје Лукић, да је његова строгост праведна.

Фото: TANJUG/TARA RADOVANOVIC/

Памтићемо га по доброти и мирноћи...

Верници испред Храма Светог Саве, који од јутрос преко видео-бима прате и учествују у светој литургији за упокојење преминулог патријарха Иринеја памтиће га, кажу, по доброти која је исијавала из њега и изузетној мирноћи, која га је красила.

Радмила из Београда, кроз сузе је екипи Танјуга пренела да нема речи којима би исказала колико јој је тешко пало што је патријарх преминуо и наводи да је он био веома добар за српски народ.

„У сваког погледу нам је значио, најпре духовно, као човек, образован човек и кроз мир. У сваком погледу, а мени је лично много учинио, лично сам га познавала, али не могу о томе да причам“, рекла је Радмила.

Катарина која је са малим сином дошла испред Храма да ода пошту патријарху Иринеју, памтиће 45. поглавара Српске православне цркве (СПЦ) по доброти, љубави и свему што је урадио за Србију и Косово и Метохију.

Памтиће га каже и што је нама, а и будућим генерацијама оставио овако леп Храм.

Бранислав из Београда подсећа да је патријарх Иринеј на чело СПЦ дошао после патријарха Павла, који је био највољенији поглавар, те га је било веома тешко заменити и наследити, а поготово у овако тешким временима.

Истиче и да велики број верника који од јутрос мирно одаје пошту у Храму то показује.

За разлику од њега Мило Комита из Земуна каже да је патријарх Иринеј заслужио да још већи број верника дође и ода му пошту.

Истиче да је патријарх био блажен, вољен и поштован код православаца.

„Велика благодарност нам је била што нам је господ доделио тако великог човека у овако тешким временима да нас охрабри и да велику наду за будућност. За сваког великог човека највећа особина која га краси је доброта, а он је имао такву доброту“, каже Комита.

Данијела из Београда наводи да ће памтити патријарха Иринеја по свим врлинама које красе великог човека - мирноћи, доброти, благости, и додаје да су православни верници изгубили много његовим одласком.

Старији суграђанин Бранислав из Београда памтиће патријарха као некога ко је покушао да заведе ред у СПЦ и што није гурао проблеме под тепих, већ их је решавао на свој начин.

„Историја ће судити да ли је био на правом путу или не“, каже Бранислав.

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести